BOE QV185FHB-N82
LCD Cell for Display Integration
BOE QV185FHB-N82 18.5-Inch FHD LCD Cell for Commercial Display Projects
BOE QV185FHB-N82 18.5-inch FHD LCD cell for display integration
BOE QV185FHB-N82 can be used as the display core for commercial display integration projects.
Quick Product Role
Official Product Specifications
Model BOE QV185FHB-N82
Product Type TFT-LCD Open Cell
Screen Size 18.5 inch
Resolution 1920 × 1080 Full HD
Active Area 408.96(H) × 230.04(V) mm
Outline Dimension 415.96(H) × 241.84(V) mm
Pixel Arrangement RGB vertical stripe
Display Colors 16.7M colors, real 8-bit
Display Mode Normally Black
Interface LVDS interface, 2 pixel / clock
Connector 30-pin LVDS connector
Power Supply VDD 5.0V typical
Power Consumption 2.4W typical
Surface Treatment Haze 25%, 3H
Weight 330g typical
Operating Temperature 0°C to +50°C
Storage Temperature -20°C to +60°C