AUO M270HVN02.0 27 inch FHD 1920×1080 AMVA TFT-LCD Display Module 300-700 nits Adjustable
Features:
  • 27″ FHD 1920×1080, 16:9, 75Hz refresh rate
  • 300–700 nits Adjustable High Brightness
  • AMVA panel, 3000:1 contrast, 178° wide viewing
  • 16.7M colors, 72% NTSC, AG 3H hard coating
  • LVDS 30-pin (2ch / 8-bit), 5.0V supply, 7/5 ms (Tr/Td)
Key Parameters
Manufacturer AUO
Model M270HVN02.0
Diagonal Size 27.0 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCD Module
Active Area 597.60(W) × 336.15(H) mm
Outline Dimension 613.60(W) × 356.85(H) × 10.50(D) mm
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Resolution 1920(RGB) × 1080, FHD, 16:9
Panel Weight 2180 g (Typ.)
Surface Treatment Anti-glare, Hard Coating (3H)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Customized Backlight Option 300–700 nits adjustable, based on project requirements
Contrast Ratio 3000:1 (Typ.) (Transmissive)
Recommended View Full Viewing Angle
Response Time 7/5 ms (Typ.) (Tr/Td)
Viewing Angle 89° / 89° / 89° / 89° (Typ.) (CR ≥ 10)
Display Mode AMVA, Normally Black, Transmissive
Glass Thickness 0.50 + 0.50 mm
Transmittance 5.0% (Typ.) with polarizer
Color Support 16.7M, 72% NTSC
Application Product Display / Monitor application
Refresh Rate 75 Hz
Touch Technology No touch
Driver IC COF, bonded
Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pins, terminal
Power Supply 5.0V (Typ.)
Operating Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
Supply Information
MOQ 10 pcs
Stock In stock · ≤100 pcs ship same day · >100 pcs within 48 h
Warranty 1 year
评价
目前还没有评价