BOE MV238FHM-N62 23.8 Inch FHD 1920×1080 ADS TFT-LCD Display Module 300-700 Nits High Brightness
Features:
  • 23.8″ FHD 1920×1080 ADS TFT-LCD Module
  • 300–700 nits Adjustable High Brightness
  • 100% sRGB Color Gamut, Low Blue Light Panel
  • 178°/178° Wide Viewing Angle, 1000:1 CR
  • 75Hz Refresh Rate, 14ms GTG Response
  • LVDS (2ch, 8-bit) 30-Pin Interface, 5V Supply
  • RoHS / Halogen Free, TCO 8.0 & ES 8.0
Key Parameters
Manufacturer BOE
Model MV238FHM-N62
Diagonal Size 23.8 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCD Module
Active Area 527.04(W) × 296.46(H) mm
Outline Dimension 535(W) × 313(H) × 13(D) mm
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Resolution 1920(RGB) × 1080, FHD, 16:9
Panel Weight 2200 g (Typ.)
Surface Treatment Haze 25%, Hard Coating (3H)
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Customized Backlight Option 300–700 nits adjustable, based on project requirements
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (Transmissive)
Recommended View Full Viewing Angle
Response Time 14 ms (Typ.) (G to G)
Viewing Angle 89° / 89° / 89° / 89° (Typ.) (CR ≥ 10)
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Power Consumption 11.28 W (Typ.) / 14.11 W (Max.)
Backlight Type 20S4P WLED, 30K hrs, Driver-free
Color Support 16.7M, 100% sRGB
Application Product Display / Monitor application
Refresh Rate 75 Hz
Touch Technology No touch
Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pins, terminal
Power Supply 5.0V (Typ.)
Operating Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C